Po 102 letech umělci opět v zahradním ateliéru

Pohled na zahradní ateliér

Egon Schiele Art Centrum a Českokrumlovský rozvojový fond se postarali o nové využití zahradního domku u Vltavy, kde v roce 1911 několik měsíců žil a pracoval Egon Schiele. Majitelem velmi romanticky působícího domku „přilepeného“ ke skále je ČKRF, kterému se podařilo na precizní opravu získat prostředky z evropských fondů. ESAC si opravený dům pronajalo a dalo ho k dispozici vybraným umělcům: ne náhodou byl jedním z prvních oslovených umělců Roman Týc, který byl odsouzen a uvězněn v roce 2012 na jeden měsíc za umělecký počin, při kterém „oživil“ v Praze postavičky na semaforech pro chodce (stalo se tak přesně 100 let poté, co byl v Neulengbachu uvězněn Schiele za to, že jeho erotické kresby a akty rozvěšené v ateliéru mohly otevřeným oknem spatřit kolemjdoucí děti). Dalšími, kteří dostanou v následujícím zimním období možnost strávit v domku po jenom měsíci, jsou umělci z České republiky, Rakouska, ale i umělec z Japonska, který vedle své tvorby bude pro japonské obdivovatele Českého Krumlova a Egona Schieleho psát a odesílat do japonského tisku svůj „deník z pobytu“. O bližší zprávy nepřijdou ani čeští čtenáři denního tisku, když na konci zimy dostane na týden domek k dispozici novinář z deníku, jež je naším mediálním partnerem.

V zahradním domku mají umělci k dispozici zařízenou garsonku a malý mansardový ateliér. Garsonka je vybavena replikami Schieleho nábytku (originální kusy jsou k vidění v Schieleho Centru) včetně stoosmdesáticentimetrové postele; ovšem ti umělci, kterým by „byla malá“, mají k dispozici rozkládací pohovku. Zásadní, proč je dům pro umělce tak zajímavý, je však jeho tajuplná romantická atmosféra. Rozlehlé patrové terasy kolem domu, vzrostlé stromy a řeka zesilující pocity z působení přírodních živlů - slunce, vítr, déšť i sníh je v tomto domě velkým zážitkem; a vědomí, že prostor obýval a miloval jeden z nejlepších umělců 20. století, že tu byl šťastný a chtěl se tu usadit na trvalo, nemůže nemít vliv na uměleckou tvorbu obyvatel.

Dům bude umělci obsazen vždy od listopadu do dubna; po zbytek roku budou prostory (na jednu společnou vstupenku s ESAC) přístupné veřejnosti. K vidění bude jednak garsonka, kde si návštěvníci mohou posedět, vypít kávu, prolistovat katalogy a knihy, ale také mansardový ateliér, kde budou celou letní sezónu k vidění práce vzniklé během zimních pobytů umělců. Práce budou v jednotném formátu (cca 40 x 30 cm) a na dřevěných deskách, stejně jako Schieleho Mrtvá města, olejomalby z roku 1911. Návštěvníci budou mít k dispozici i jinak nepřístupné terasy, kde mohou za hezkého počasí posedět a prožít atmosféru místa.

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Využíváme také cookies pro remarketing, které déle využívají reklamní a sociální sítě pro úpravu zobrazovaných reklam tak, aby pro vás byly zajímavé. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: