DOSAVADNÍ VÝSTAVY
Egon Schiele Art Centrum nabízí na ploše více jak 4000 metrů čtverečních zejména klasické umění 20. století a paralelně současné umění české a mezinárodní. Vedle celoroční výstavy grafik Egona Schieleho a jedinečných originálních exponátů z osobní pozůstalosti je přístupná vícejazyčná dokumentační výstava o umělcově životě a díle. Dále byly dosud v Centru Egona Schieleho představeny následující výstavy:
2022

Josef Seidel (1859-1935) - Krumlov za časů Schieleho
Výstavy současných autorů, ale také stálou dokumentační
výstavu o životě a díle Egona Schieleho, jsme doplnili výstavou fotografií s
názvem Krumlov za časů Schieleho. Ve spolupráci s Museem Fotoateliér Seidel
jsme připravili desítky fotografií z doby Schieleho života (1890-1918). Vedle
řady fotografií Josefa Seidela (1859-1935), je vystaveno i několik fotografií
Josefa Wolfa (1864-1938) a Wenzela Micka (1872-1951).
2021

Michael Rittstein (*1949)
NUŽE...Výběr z dosud málo viděných a dokonce nikdy nevystavovaných obrazů profesora Michaela Rittsteina z let sedmdesátých, osmdesátých, devadesátých, nultých, desátých i počátku let dvacátých, od slavných „výjevů z panelákových bytů“ po poslední fantaskní obrazy vzniklé v době pandemie na šumavském venkově.. Obrazy svezené ze soukromých i veřejných sbírek. Obrazy typické i netypické. Klasické i nestandardní techniky. Překvapivé motivy. K zamyšlení. K pobavení. Projděte si výstavu a proletíte půlstoletím.

Kateřina Šedá
UNES-TOKateřina Šedá volně navazuje na projekt UNES-CO, který posouvá do roviny nové společnosti UNES-TO, jejíž vize a pravidla se snaží pomocí kreseb, textů, koláží a objektů definovat nejen sama autorka, ale také její dvanáctiletá dcera Julie nebo maminka Hana (67). Všechny tři se společně potkávají v obýváku babičky Milady (1935-2018), který jsme do Českého Krumlova převezli z Brna a dali k dispozici návštěvníkům už v době, kdy se v centru Krumlova hledaly „zbytky normálního života“.

Jakub Sýkora (*1984)
NEJASNOMladý malíř žil a pracoval díky podpoře Ministerstva kultury ČR a Institutu umění v našich českokrumlovských ateliérech v roce 2020 po tři měsíce. Zde vzniklý cyklus většinou velkoformátových obrazů maloval z části v liduprázdném Krumlově, z části v době, kdy se do města začali vracet čeští turisté. Vizuální vjem prázdného města a později skupinek turistů malíř doplňoval mimoděk zaslechnutými hovory z ulice, které často použil jako název obrazu nebo jednoduše vepsal na zeď vedle instalovaných obrazů.

Tets Ohnari, Japonsko - home
Japonský sochař Tets Ohnari pobýval v Českém Krumlově opakovaně. V našich ateliérech vytvořil fantastické žulové objekty (jeden z nich je dnes k vidění v atriu ESAC, druhý na náměstí v Hluboké n. Vltavou), sérii fotografií inspirovaných světoznámými Schieleho pózami na fotografiích Antona Josefa Trčky z roku 1914, ale také menší dřevěné objety. Letos, v roce 100. výročí vztahů mezi Japonskem a Českou republikou, vytvořil japonský sochař rozměrnou skleněnou instalaci znázorňující čas plynoucí nad historickým městem Krumlovem a jeho obyvateli.
Josef Seidel (1859-1935) - Krumlov za časů Schieleho
Výstavy současných autorů, ale také stálou dokumentační výstavu o životě a díle Egona Schieleho, jsme doplnili výstavou fotografií s názvem Krumlov za časů Schieleho. Ve spolupráci s Museem Fotoateliér Seidel jsme připravili desítky fotografií z doby Schieleho života (1890-1918). Vedle řady fotografií Josefa Seidela (1859-1935), je vystaveno i několik fotografií Josefa Wolfa (1864-1938) a Wenzela Micka (1872-1951).2020

Alena Anderlová, CZ - Inspirace městem a okolím
Česká malířka Alena Anderlová v Krumlově pobývala opakovaně a my jsme ji pozvali
k delšímu pobytu s tím, že by nás zajímalo, zda je Krumlov stále tak
inspirativním místem pro umělce, jako byl za časů Schieleho. Přesto, že
v době pobytu Aleny Anderlové bylo město k prasknutí plné turistů a
její kolegyně Kateřina Šedá u nás právě prezentovala svůj projekt zabývající se
přeplněností turistických center UNES-CO, malířka vytvořila sérii obrazů, které
dnes působí vizionářsky, neboť ukazují Krumlov dojemně prázdný, jen
s několika osamělými lidmi nebo zvířaty.

Tets Ohnari, Japonsko - home
Japonský sochař Tets Ohnari pobýval v Českém Krumlově opakovaně. V našich ateliérech vytvořil fantastické žulové objekty (jeden z nich je dnes k vidění v atriu ESAC, druhý na náměstí v Hluboké n. Vltavou), sérii fotografií inspirovaných světoznámými Schieleho pózami na fotografiích Antona Josefa Trčky z roku 1914, ale také menší dřevěné objety. Letos, v roce 100. výročí vztahů mezi Japonskem a Českou republikou, vytvořil japonský sochař rozměrnou skleněnou instalaci znázorňující čas plynoucí nad historickým městem Krumlovem a jeho obyvateli..moon .mono .homo; instalace 7 x 7 x 7 m; zrcadlo, sklo, železo, drát, mosaz

Judith Zillich, Rakousko - 100 x 1 model
Výstava rakouské malířky Judith Zillich nabízí velmi zajímavý přístup k aktu, poloaktu, k výběru modelu. Více jak desetiletá práce s jedním modelem je časosběrným dokumentem o modelu, ale i o malířce a vztahu těchto dvou sousedů z jednoho vídeňského domu.

Josef Seidel (1859-1935) - Krumlov za časů Schieleho
Výstavy současných autorů, ale také stálou dokumentační výstavu o životě a díle Egona Schieleho, jsme doplnili výstavou fotografií s názvem Krumlov za časů Schieleho. Ve spolupráci s Museem Fotoateliér Seidel jsme připravili desítky fotografií z doby Schieleho života (1890-1918). Vedle řady fotografií Josefa Seidela (1859-1935), je vystaveno i několik fotografií Josefa Wolfa (1864-1938) a Wenzela Micka (1872-1951).
Fotografie
2019

Karel Valter (1909 - 2006) / Krajina
u příležitosti 110. výročí narození Karla Valtera, jedné z nejzajímavějších osobností Jihočeského kraje je zpřístupněna výstava obrazů, kreseb a grafik tohoto všestranného umělce. „Nehledím na krajinu jako proměnlivý celek, sleduji vše, co se v ní utváří, co je nové a hledám vše, co mne jako člověka s přírodou spojuje, co mne vzrušuje a přitahuje. Říkám s přírodou, čímž myslím něco víc než samotnou krajinu, neboť tím se dotýkám všech mně pochopitelných i nepochopitelných vnitřních vztahů, které jsou v přírodě ukryté, jsou hlouběji vsazené a dávají bohatší odpověď na náš život, jeho hodnotu a jeho tajemnost. A ta má nejblíže k poetisaci veškerého dění, jemuž jsem při svých toulkách přírodou vždy podlehl.“ Karel Valter, Slabikář přírody, 1999
Kateřina Šedá: UNES-CO a další sociálně architektonické projekty
Výstava bezprostředně navazuje na dílo, se kterým Kateřina Šedá reprezentovala Českou republiku na 16. Mezinárodním bienále architektury v Benátkách. Sídlo (fiktivní) firmy UNES-CO se pro dobu výstavy stěhuje do Českého Krumlova a Kateřina Šedá umělecky dále rozvíjí ideje a záměry firmy, která se rozhodla chránit normální život v historicky a architektonicky skvostných (a tedy i mimořádně navštěvovaných) centrech měst. Mapuje proměnu „normálního života“ ve veřejném prostoru nejen Českého Krumlova, ale mnoha dalších evropských měst, předkládá výsledky několikaměsíčních průzkumů, rozhovorů a debat z terénu i nestandardní návrhy řešení. Předkládá fotografie, filmové záznamy, rozhovory, dopisy... Přináší zásadní i mnoho vedlejších informací o obyvatelích a turistech, o jejich přáních a touhách, ale i o způsobech komunikace mezi lidmi, schopnostech akceptovat jiné názory a v té souvislosti se dotýká i fenoménu přímé i anonymní nenávisti na jedné straně a velké (přímé i anonymní) podpory projektu na straně druhé.Součástí výstavy Kateřiny Šedé je představení i dalších jejích sociálně architektonických projektů jako např. Nevěsta z Nošovic a Je to jedno.
Federico Díaz (*1971) / PERSONAL
Výstava nabídne výběr z díla Federica Díaze od roku 1992 po součanost. Dílo úspěšného česko argentinského vizuálního aktivisty (pro Díazovu tvorbu tento pojem poprvé použil Robert T. Buck, Brooklyn Museum) vychází ze zájmu o člověka, přírodu a vědu. Umělec využívá nejjednodušší i nejsložitější způsoby k odhalování věcí, které jsme vlivem technologického přetížení přestali vnímat a kterým přestáváme rozumět. Federico Díaz se neobává přemíry technologie, naopak, považuje ji za nejvhodnější doplněk nejstaršího lidského způsobu zkoumání - pozorování.2018
POHLED ŽENY

Přes specifický minimalismus přináší dílo Marie Blabolilové silné emoce,
nejjednodušším způsobem umí malířka a grafička „popsat“ dobu, ať už jde
o 60. léta nebo současnost. Její samostatná rozsáhlá výstava bude
retrospektivou zahrnující grafiku, kresby a obrazy s těžištěm v 60.
letech 20. století. Součástí instalace bude i dobový nábytek, linoleum,
sklo ap. - jako inspirační zdroje, ale také jako materiál k tvorbě.

Expresívní malby solitérní jihočeské umělkyně Evy Prokopcové viděly
desítky tisíc návštěvníků našeho domu už před deseti lety. Připravovaná
výstava Evy Prokopcové pro rok 2018 je mimořádná tím, že umělkyně nechá
prostřednictvím svých nových obrazů nahlédnout do nelehkých osudů
rodiny, která byla po roce 1948 navždy rozdělena: rodiče se rozhodli i s
čerstvě narozeným dítětem emigrovat, horečka miminka ale vedla k tomu,
že matka s dítětem zůstaly v Československu a přes Šumavu utekl jen
otec. Rodina se už nikdy nesetkala.

Japonská umělkyně z Okajamy se poprvé setkala s dílem Egona Schieleho v
listopadu roku 1995; zapůsobilo na ni velmi silně. Následné studium
Schieleho života a díla brzy přerostlo v uměleckou tvorbu inspirovanou
slavným dílem, kdy umělkyně začala nejprve převádět Schieleho
autoportréty do trojrozměrných objektů, aby postupně oživila i postavy
ze Schieleho okolí - zejména ženy, které umělec před více jak sto lety
kreslil a maloval. Objekty různých rozměrů a různé míry inspirace budou v
následujícím roce připomínat nejen Schieleho předčasnou smrt, ale
zejména inspirační sílu jeho díla, jež i po sto letech ovlivňuje umělce z
celého světa.

Malířka se po dlouholetém pobytu v zahraničí
(Švýcarsko, Francie, Irsko,
Nové Mexiko, Itálie, Izrael ad.) vrátila do rodného domu v Kladně. Její
nejednoduchá životní cesta se zhmotňuje v obrazech, kde „paměť místa“
hraje zásadní roli; jejími tématy jsou pouště a světlo, ale i biblické
motivy. Významná je její práce pro divadlo
(Divadlo bratří Formanů,
Theater 58 v Curychu, divadlo Taos v Novém Mexiku) nebo spolupráce s
archeology v Izraeli.

Egon v Krumlově 2018, videoart
na pozvání Egon Schiele Art Centra vytvořila rakouská umělkyně v
českokrumlovských ateliérech animovaný film na téma návratu Egona
Schieleho po 100 letech do Českého Krumlova. Film vznikl ve spolupráci s
japonskou umělkyní Ikuko Miyazaki, která svolila k využití jí stvořené
postavy/loutky mladého umělce v životní velikosti.

Nový projekt zajímavé a úspěšné české umělkyně velmi nezvykle, avšak
vtipně, reaguje na pozoruhodný celosvětový jev poslední doby –
přeplněnost a zároveň vyprázdněnost nejžádanějších světových
turistických center, často historických a architektonických skvostů
zapsaných na seznam světového kulturního dědictví UNESCO, jimiž
„protékají“ statisíce ba miliony turistů, které tato místa postupně
„očišťují“ od normální městské/venkovské infrastruktury a posléze i od
původních obyvatel.

Výstava převážně grafického díla a životní příběh Anny Mackové dobře charakterizují osudy žen/umělkyň v první polovině 20. století. A.M. pocházela ze zámožné rodiny statkářů ze Studeňan. Zcela neobvykle na dívku své doby si vymohla možnost věnovat se studiu malby (1909–1911 studovala portrét, zátiší a krajinu na pražské škole Karla Reisnera) a později grafiky u Františka Horkého. V roce 1918 se seznámila se svým osudovým mužem Josefem Váchalem; cestovali spolu, vzájemně se inspirovali a vymýšleli nové přístupy zejména barevného dřevorytu; neopomenutelná v životopise Anny Mackové je významná finanční pomoc dnes výrazně známějšímu Josefu Váchalovi; extrémním pak byl jejich společný zážitek, kdy po roce 1948 byl rodině Anny Mackové postupně drasticky a dramaticky zabavován majetek (na statku ve Studeňanech oba už od 2. světové války bydleli), což se podepsalo na zdraví obou.

TOYBOX
2017
OSUDY A DÍLO

PAVEL BRÁZDA (nar.1926)
obrazy,objekty,akvarely,kresby,grafika

VĚRA NOVÁKOVÁ (nar.1928)
obrazy,objekty,kresby

VLADISLAV MIRVALD (1921 - 2003)
obrazy,akvarely,kresby

13.4.2017-29.10.2017
M.S.BASTIAN & ISABELLE L. (nar.1963 & 67)
BASTOKALYPSE & BASTOMANIA
obrazy,3D objekty
2016
DUŠE PRALESA

22.4.-30.10.2016
OTTO PLACHT (nar. 1962, Praha)
PARALELNÍ SVĚTY
obrazy, kresby

JAROSLAV HNĚVKOVSKÝ (1884-1956)
OBRAZY Z DŽUNGLE
obrazy, kresby

22.4.-30.10.2016
DIMAS PAREDES ARMAS (nar. 1954, Ucayali)
VIZE A SNY AYAHUASCY
obrazy

22.4.-30.10.2016
PERU
INSPIRAČNÍ ZDROJE Z PERUÁNSKÉ AMAZONIE
umění i věci denní potřeby původních obyvatel
2015
MYSTERIUM ŠUMAVA

Josef Váchal (1884-1969)
obrazy, kresby, grafika, knihy, dřevořezby

Josef Seidel (1859-1935) a jeho syn František (1908-1997)
fotografie, dokumentace

Karin Pliem (nar. 1963)
obrazy, videa

Katharina Dietlinger (nar. 1983)
obrazy

Ondřej Maleček (nar. 1977)
obrazy, kresby
2014

prodlouženo do 11.1.2015
JIŘÍ KOLÁŘ (1914-2002)
OSTATKY RÁJE
koláže, objekty, básně
výstava a katalog ke 100. výročí narození básníka a umělce

JIŘÍ SOPKO (nar.1942)
ČAS V OBRAZECH
obrazy, objekty, kresby, gobelíny

GUNTER DAMISCH (nar. 1958)
KOSMOLOGIE
obrazy, objekty, grafika

18.4.-28.10.2014
Absolventi vídeňské a pražské akademie
z ateliérů prof. Jiřího Sopka a prof. Guntera Damische
Christian Bazant-Hegemark, Theresia Eipeldauer, Filip Horyna, Darina Kmetova, Matthias Peyker, Jakub Sýkora, Jakub Tomáš
2013


29.3 - 1.1. 2014
ROMAN TÝC
3 KILA OSUDU
instalace
„Když vám v šesti letech zemře matka a vy ji vnímáte jen jako dvoukilovou plechovou urnu a zbytek života její podobu znáte jen z fotografie, tak jako dítě věříte, že existuje způsob, jak ji z té plechovky osvobodit...
A nejen ji."
Roman Týc, 2013

29.3 - 1.1. 2014
MIRIAM SCHWACK
Analýza
obrazy, kresby

ZTOHOVEN
ObčanK

29.3 - 28.10. 2013
BERNADETTE HUBER
see you see me - Videoinstallation; 2 Videos, 2006
Monika II - 2 min. 24 sec.; videoloop; 1999 - 2003
Seite 5 - Videoinstallation; LCD Monitor; 25 sec.; 2003

29.3 - 28.10. 2013
PAUL HORN & HARALD HUND
Myší palác - Video 2010; 10:20 min
Dropping Furniture - Video 2008; 5:30 min
2012

6.4. – 31.12.2012
Gerald Scarfe (nar. 1936)
IN BOHEMIA
Dílo světoznámé britské ikony společenské a politické karikatury bude představeno v Českém Krumlově v české premiéře. Výstava více jak 100 kreseb a akvarelů velkých formátů zahrnuje
- politické a společenské komentáře a karikatury britské a světové politiky, královské rodiny, ale i československé politiky r. 1968,
- kreslené komentáře showbyznysu (Woody Allen, Mick Jagger, Madonna...)
- návrhy scén pro English National Opera (Orfeus v podsvětí)
- fantastické kresby pro desku PINK FLOYD The Wall
- návrhy pro film WALTA DISNEYHO Herkules (po Salvatoru Dalím první externí spolupracovník studia!)
- návrhy úvodní sekvence pro seriál Jistě, pane ministře (Yes Minister)
V rámci doprovodného programu k výstavě připravujeme AUTOGRAMIÁDU: Gerald Scarfe bude v Egon Schiele Art Centru ve středu 18.4.2012 v 15 hodin podepisovat svoje knihy, plakáty atp.

6.4. – 31.12.2012
Josef Florian Krichbaum (nar. 1974)
IRONESKY
Velkoformátové i miniaturní olejomalby, ve kterých rakouský umělec zobrazuje okouzlující svět, ale i ironický pohled na lidskou duši. Vysoká řemeslná úroveň jeho olejomaleb připomíná staré mistry.

6.4. – 28.10.2012
Vladimír Jiránek (nar. 1938)
JÁ VÍM SVOJE
Ikona několika generací, novinář, ilustrátor, karikaturista, komentátor, scénárista a režisér animovaných filmů nás zavede do svého magického světa stovkou politických a společenských „komentářů“ z posledních čtyřiceti let a dvaceti krátkými animovanými filmy, jež získaly řadu ocenění ve světě.

6.4. – 28.10.2012
Jiří Slíva (nar.1947)
LIBERTÉ
Výstava 80 litografií a leptů českého kreslíře a grafika představuje jemný humor, jež si hraje s paradoxy každodenního života a nutí k zamyšlení.
2011
21.4.2011 - 4.3.2012
VRCHOLY MÓDY: HISTORIE NA PODPATKU
ve spolupráci s Bata Shoe Museum, Toronto a pod záštitou Velvyslanectví Kanady v České republice
21.4.2011 - 4.3.2012
UMĚNÍ V KAŽDODENNOSTI
Instalace a prezentace umělců, jež svojí invencí ozvláštňují věci denní potřeby, hledají v nich symboly doby nebo vytvářejí objekty denní potřeby z neobvyklých materiálů či naopak pro svoji volnou tvorbu věci denní potřeby užívají.


Artur Magrot & Alessandra Svatek

PRINZGAU/podgorschek

Věra Janoušková (1922-2010)

Jiří Kolář (1914-2002)

Běla Kolářová (1923-2010)

Jiří Ladocha

Aleš Novák

Tomáš Vaněk

Hui Wang
2010



Egon Schiele (1890-1918)
výstava k poctě životu a dílu
oslavy 120. výročí narození
výstava ukáže kousek z geniality umělce s českým, rakouským a německým původem a připomene umělcův vztah k městu Český Krumlov; na výstavě vzpomeneme též Schieleho přátele s nimiž Schiele trávil čas nejen ve Vídni, ale s některými i v Krumlově – např. Anton Peschka, Erwin Osen, Antonín Josef Trčka, Gustav Klimt, Richard Teschner, Artur Roessler ad.
virtuální prohlídky: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | fotografie
ROMAN TÝC
Křížová cesta
Současný český umělec je známý především diverzním přístupem, se kterým prezentuje svoji tvorbu ve veřejném prostoru; výstava v Českém Krumlově je ozvěnou vyjímečně komorní a intimní akce, jež proběhla před dvěma lety.
virtuální prohlídka | fotografie

BERNADETTE HUBER – Egon v Krumlově
Videoanimace
Videoanimace rakouské umělkyně přivádí Egona Schieleho znovu do ulic Krumlova.
ONA B. - Skandál v ráji
Instalace
Známá vídeňská umělkyně ve své instalaci parafrázuje vztah Schieleho k ženám a ke Krumlovu.
fotografie
LUCIE NOVOTNÁ
Krajinomalba
obrazy, kresby, grafika
Výstava nabízí na 100 prací české výtvarnice fascinované přírodou: „Přestože žijeme v rychlém jednadvacátém století, neznamená to, že nemůžeme být fascinováni tím samým, co lidé po staletí před námi.“
fotografie
ROBERT SCHAD
Podél Linie
železné plastiky
Ústředním bodem uměleckého názoru Roberta Schada je dialogická souhra rozdílných sil. Jeho práce postupuje vpřed hledáním spojitostí zdánlivě nespojitelného. Schadovy plastiky působí zároveň otevřeně i uzavřeně, pohyblivě i staticky, lehce i těžce, nestabilně i stabilně. To souvisí v neposlední řadě i s povahou použitého materiálu a se způsobem, jakým ho umělec zpracovává. Všechny jeho plastiky - jak nástěnné, tak umístěné na zemi, jednotlivá díla i vícedílné práce, rozměrné plastiky ve vnitřním i vnějším prostoru, stejně jako malé plastiky prezentované na podstavcích, jsou vytvořeny z masivní čtyřhranné oceli o průměru od 45 do 160 mm, přičemž průřez nejmenší jednotky je dán rozměrem umělcovy ruky.
Annette Reich
fotografie
ALOIS MITTER – Člověk
25 let kresby, výstava u příležitosti 55. narozenin
Výstava rakouského umělce představí jeho tvorbu posleních pětadvaceti let - na 150 kreseb různých formátů na téma Člověk.
fotografie
2009

Michal Singer (nar. 1959)
Circus maximus
Karel Valter (1909-2006)
100x
výstava ke 100. výročí narození
obrazy, kresby, grafika
Současné ruské umění
Konstantin Batynkov, Anna Dubina, Komar & Melamid, Francisco Infante & Nona Goründova, Eduard Gorochovskij
Ruské video-umění
AES+F, Blue Noses, Dmitrij Prigov, Fugue Provmyza, Vladimir Tarasov, Leonid Tishkov
Michal Singer (nar. 1959)
Krumlovská madona, 2009
instalace na fasádě objektu Široká 72
2008

út - ne 10-18:00
ZDENĚK RYKR (1900-1940)
obrazy, kresby

út - ne 10-18:00
JINDŘICH PRUCHA (1886-1914)
obrazy, kresby
Opera v obrazech
čínské novoroční obrazy s operními scénami, ve spolupráci s National Art Museum of China, Peking
Dagmar Pátková (1933-2007)
Ladislav Fládr (1935-2007)
sochy a objekty v renesančním půdním prostoru
Jiří Surůvka (nar. 1961, Ostrava)
Krumlovská madona, 2007
instalace na fasádě objektu Široká 72
Surůvka pro Prahu [MP3], Český rozhlas České Budějovice
2007
Světové dědictví UNESCO
120 FOTOGRAFIÍ
výstava pod záštitou Města Český Krumlov
a České komise pro UNESCO
Eva Prokopcová
NOVÉ PRÁCE 2007
Křest katalogu Evy Prokopcové u příležitosti jejích 60. narozenin
Keith Haring (1958-1990, New York)
Egon Schiele Art Centrum představí poprvé v České republice jednoho z nejpopulárnějších umělců 80. let 20. století, ve světě velmi ceněného Keithe Haringa (1958-1990). Jeho „graffiti“, často s politickým podtextem, oslovilo bezprostředně miliony lidí na ulicích a v metru New Yorku. Velmi rychle si získal uznání a zakázky pro veřejné prostory po celém světě.
www.haring.com


Mladí umělci z New Yorku 2007
Vadis Turner(ová), Peter Maslow, Annysa Ng(ová) - dílo i s umělkyní, Midori Harima(ová), Cassandra C. Jones
Veronika Bromová (nar. 1966, Praha)
Krumlovská madona
instalace na fasádě objektu Široká 72
2006
Krabice, žebříky, břidlicové tašky a nebe

Alberto Giacometti (1901-1966)
Výstava Egon Schiele Art Centra ve spolupráci s Nadací Alberta Giacomettiho, Kunsthaus Zürich nabízí Giacomettiho grafický cyklus z posledních osmi let jeho života Paříž bez konce, olejomalbu s portrétem milovaného bratra, ukázky mistrovských soch umělce (Kráčející, 1949, Akt, 1954 a bustu bratra Diega z roku 1957) a v neposlední řadě cyklus fotografií, na kterých zachytil Ernst Scheidegger (nar. 1923), jež se s Giacomettim seznámil v roce 1943, umělce při práci v ateliéru i ve volném čase.
Výstavu v Českém Krumlově a doprovodný katalog by nebylo možné uspořádat bez významné finanční podpory švýcarské nadace Pro Helvetia, Komerční banky, a.s., Města Český Krumlov a Jihočeského kraje. Všem těmto institucím a společnostem velmi děkujeme. Za velmi vstřícné jednání při vyřizování celních dokladů této výstavy přijíždějící z prostoru mimo Evropskou unii děkujeme Celní správě České republiky.
K výstavě vychází tříjazyčný katalog (česky, německy, anglicky) – 88 stran obsahujících 46 černobílých celostránkových vyobrazení, 20 fotografií, texty; katalog je možné objednat k zaslání dobírkou, cena 250,- Kč plus poštovné.

Eva Prokopcová (nar. 1948 v Českém Krumlově)
obrazy, kresby, instalace
Eva Prokopcová, bezpochyby jedna z nejtalentovanějších současných jihočeských umělkyň, prvních 18 let svého života prožila v Českém Krumlově, studovala na kamenicko-sochařské škole v Hořicích, na ČVUT architekturu a absolvovala Akademii výtvarných umění v Praze;
začínala figurální malbou, životní peripetie ji však přivedly k malbě téměř geometrické a barva se vytratila, když už byly obrazy pouze šedivé, věděla, že musí nastat změna, koupila barvy a pokusila se je dostat na plátno, podařilo se, ale lidské postavy se už neobjevily; na obrazech explodovala barva, abstraktní, expresívní malba se stala typickou pro Evu Prokopcovou na řadu let; v její tvorbě se však čas od času vyskytují experimentální etapy, kdy se intenzivně věnuje tvorbě pro ni ne zcela typické, ale vyvěrající z právě prožívané reality.

Ernst Scheidegger (nar. 1923, Švýcarsko)
Ernst Scheidegger se s Albertem Giacomettim seznámil roku 1943 v Maloja. Volně spolupracoval nejprve jako fotograf-novinář s agenturou Magnum v Paříži, v létech 1960-88 potom pracoval jako redaktor víkendové přílohy Neue Zürcher Zeitung. Od roku 1962 točil dokumentární filmy o výtvarných umělcích, je autorem řady filmových příspěvků s uměleckou tematikou pro švýcarskou televizi. 1962 zakládá vlastní nakladatelství a jako první vydává knihu Jeana Geneta o Albertu Giacomettim.
1990 vydává svazek „Stopy jednoho přátelství – Alberto Giacometti“, výsledek Scheideggerovy práce o Giacomettim. 1993 potom knihu „Bergel – Giacomettiho domov“.
Výstava v Egon Schiele Art Centru s laskavou podporou Neue Zürcher Zeitung nabízí 22 Scheideggerových fotografií z Giacomettiho ateliéru a jeho života.
2005
Poprvé jsou představeny grafické práce ze sbírky Egon Schiele Art Centra.
1. 5. - 5. 11. 2005
Expresionismus v estonském umění (1900-1930)
Rozsáhlá výstava s více jak dvěma sty exponáty - otevřena ve světové premiéře – představuje nejvýznamnější umělce estonského expresionismu jako Eduard Wiiralt, Nikolai Triik, Ado Vabbe, Konrad Mägi, Märt Laarman, Jaan Vahtra, Aleksander Tassa, Anton Starkopf; byla realizována díky podpoře především Ministerstva kultury Estonska, Kulturního fondu Estonska, velvyslanectví Estonské republiky v ČR, Města Český Krumlov a Ministerstva zahraničních věcí ČR.
Katalog k výstavě je vydáván v česko-německo-anglické verzi (300 stran, 160 vyobrazení); oficiální cena katalogu je 500,- Kč, díky sponzorům bude však prvních 500 kusů prodáno po 250,- Kč za kus (plus poštovné).
1. 5. - 9. 10. 2005
František Skála (nar. 1956 v Praze)
rozsáhlá výstava jednoho z nejvýznamnějších a nejzajímavějších českých umělců
1. 5. - 5. 11. 2005
Chun-Sen Yang (nar. 1972, Taiwan)
světelná instalace
Anton Watzl (1930 - 1994 Linz)
1948-54 ... studium malířství a grafiky na Vysoké umělecké škole v Linci
1961-63 ... navštěvoval kursy na Akademii výtvarných umění ve Vídni a mezinárodní „Letní akademii“ v Salzburgu.
Od 1960 ... pracoval zároveň jako restaurátor na sbírkách města Lince.
Egon Schiele Art Centrum připravilo tomuto nadanému rakouskému grafikovi, malíři a kreslíři u příležitosti jeho nedožitých 75. narozenin retrospektivní výstavu. Vedle jeho mistrovských velkoformátových dřevořezů, kterými ilustroval řadu děl světové literatury, budou představeny grafiky, perokresby, akvarely, kvaše a kaseinové obrazy s tematikou aktu, portrétů, pohledů na Prahu a krajin.
Dílo Antona Watzla je zastoupeno ve významných světových sbírkách (Albertina ve Vídni, Kunstmuseum v Bernu, Shenzhen Museum v Hongkongu, British Museum v Londýně).
Výstava laskavě podpořena Linz Kultur, Oberbank, Generali VersicherungsAG - Regionaldirektion OÖ.
Aleš Veselý
narozen 3.2.1935 v Čáslavi, 1952-58 studoval na Akademii výtvarných umění v Praze.
Jeho hlavní zájem je soustředěn na práci s prostorem a velkými hmotami v podobě rozměrných sochařských projektů. Zabývá se také malbou, kresbou, instalací a environmentem. Jeho monumentální práce tvoří součást veřejných prostorů v různých městech: např. v Bochumi a Hammu v Německu, v Olympic Parku v Soulu (Jižní Korea) nebo v Tachikawě (část tokijské metropolitní oblasti).
Jeho díla jsou ve sbírkách světových muzeí (např. S. Guggenheim Museum v New Yorku, Centre Georges Pompidou v Paříži, Galeria degli Uffizi ve Florencii).
Žije v Praze, kde působí od roku 1990 jako profesor na Akademii výtvarných umění a vede ateliér monumentální tvorby.
Egon Schiele Art Centrum v Českém Krumlově dává pro výstavu Aleše Veselého k dispozici dva největší a nejvyšší prostory stejně jako nádvoří muzea a veřejný prostor před a za muzeem.
Výstava představí jak starší práce, zejm. ze 60. let, tak práce nové a též skice a modely monumentálních projektů.
Výstava laskavě podpořena akciovou společností Metrostav.
12.11.2005 - 17.4.2006
výstava „bez bariér“
součást dlouhodobého projektu Muzeum bez bariér,
výtvarná díla pro nevidomé a slabozraké
(Cigler, Gschaider, Hanzlík, Chatrný, Katzengruber, Kratina, Mitter, Nikl, Varádiová),
volný vstup pro nevidomé a slabozraké
Výstava laskavě podpořena Nadací Arbor vitae.
12.11.2005 - 17.4.2006
Martin Sedlák (nar. 1978 v Bratislavě)
světelné objekty, grafika
Výstava laskavě podpořena Slovenským institutem v Praze.
2004
Retrospektivní výstava dává nahlédnout na Kubinův vztah k Čechám, představuje ho též jako literáta a ilustrátora a nabízí i zřídka a dokonce nikdy nevystavované práce ze soukromých sbírek.
Katalog v česko-německé verzi (330 stran, cca 135 černobílých a cca 115 barevných vyobrazení) je možné objednat za cenu 550,- Kč plus poštovné na výše uvedeném faxovém čísle nebo e-mailu.
Běla Kolářová patří od 60. let k nejvýraznějším postavám českého výtvarného umění a fotografie. Výstava v Egon Schiele Art Centru v Českém Krumlově je dosud největší retrospektivní výstavou, holdem k jejím letošním 80. narozeninám. Ve spolupráci s nakladatelstvím Arbor vitae jsme připravili obsáhlý tříjazyčný katalog s textem prof. Josefa Hlaváčka.
Katalog v česko-německo-anglické verzi (174 stran, cca 100 černobílých a cca 25 barevných vyobrazení) je možné objednat za cenu 300,- Kč plus poštovné na výše uvedeném faxovém čísle nebo e-mailu.
Karel Hlaváček je širší veřejnosti znám především jako básník období symbolismu a dekadence. Výstava v Egon Schiele Art Centru v Českém Krumlově představuje dostupné výtvarné dílo umělce zapůjčené z Památníku národního písemnictví v Praze.
Stanislav Kolíbal patří od padesátých let k nejvýznamnějším postavám české výtvarné scény; výstava připravovená v Art Centru Egona Schieleho v Českém Krumlově je reprezentativním průřezem tvorbou se speciálním akcentem na poslední, dosud nevystavené práce. Doprovodná publikace je založena na u nás dosud neznámém principu: svou tvorbu v ní komentuje sám autor. Tento způsob interpretace ruší hranici mezi tvůrcem a divákem, kterému tak umožňuje vstoupit do autorova světa, poznat jeho inspirační zdroje i skrytý smysl jeho jednotlivých prací. Kniha s více než 300 reprodukcemi a rozsahem 300 stran bude trojjazyčná.
Katalog v česko-německo-anglické verzi (267 stran, černobílá vyobrazení) je možné objednat za cenu 380,- Kč plus poštovné na výše uvedeném faxovém čísle nebo e-mailu.
ARNOLD SCHOENBERG (1874-1951)
Výtvarné dílo zakladatelské osobnosti moderní klasické hudby je překvapením: Schoenberg maloval jen několik let, ale vytvořil desítky pozoruhodných obrazů a kreseb. Výstava představuje část dostupného malířského díla a artefakty spojené s vlastní skladatelskou činností. Součástí výstavy je audiovizualní dokumentace v deseti jazycích představující šíři Schoenbergova hudebního, výtvarného a literárního talentu.
V doprovodné monografii budou poprvé v českém jazyce publikovány i umělcovy velmi zajímavé eseje;
Doprovodný program k výstavě:
čtvrtek 5.8.2004 ve spolupráci s firmou Auviex přímo ve výstavním sále koncert Schoenbergových skladeb.
JASAN ZOUBEK (nar. 1956)
Sochy a kresby jednoho z nejzajímavějších sochařů současnosti.
MARC CHAGALL (1887-1985)
Poetika a jedinečnost výrazových prostředků udělaly z Marca Chagalla jednoho z nejvýznamnějších moderních malířů. Egon Schiele Art Centrum nabídne přehlídku Chagallových grafických prací ze všech jeho tvůrčích období.
LE CORBUSIER (1887-1965)
Výtvarné dílo jednoho z nejvýznamnějších umělců 20. století, slavného architekta a designera.

výstava nabídla kresby, obrazy, objekty a sochy, nábytek, módu (včetně šperků), hudbu a dokumentaci vybraných akcí ze 60., 70. a 80. let. K výstavě byl vydán tříjazyčný katalog a CD "Milan Knížák Live" s nahrávkou úspěšného koncertu Knížákových skladeb pro smyčce, konaného ve výstavních prostorách Schieleho Centra.
Spolupráce s umělcem byla mimořádně příjemná, tým ESAC se těší, že bude mít v budoucnu znovu příležitost s Milanem Knížákem spolupracovat.
Katalog - Milan Knížák: "pouzeobrazy"; Č+N+A; 26x21 cm; 312 s.; 500,- Kč + poštovné
Výstava bude v následujících měsících převezena do Moravské galerie v Brně.
2003
- Salvador Dalí (1904 - 1989), Dobytí iracionálna výbor z grafické tvorby (1935 - 1979)
2002
- Egon Schiele a Gustav Klimt, akvarely a kresby ze sbírek Serge Sabarsky Foundation New York a Národní galerie v Praze Na památku Gerwalda Sonnbergera (1950-2001)
- Max Ernst (1891-1976), grafika
- Jindřich Zeithammel (nar. 1949), plastiky
- Rudolf Dzurko (nar. 1941), retrospektiva
2001
- Miloslav Chlupáč (nar. 1920), retrokpektiva: sochy a obrazy
- České marionety, sbírka českých marionet
- František Kupka (1871 - 1957), retrospektiva (sbírka Jana a Medy Mládkových, Washington)
- Otto Gutfreund (1889 - 1927), sochy (sbírka Jana a Medy Mládkových, Washington)
- Max Beckmann (1884 - 1950), práce z americké soukromé sbírky
- Věra Janoušková (nar. 1922), K 80. narozeninám: sochy a koláže
- Práce z atelierů Egon Schiele Art Centra
- Arthur Salner (nar. 1956), Nové práce: Kresby, Obrazy
- Peter Liebl (nar. 1946), Obrazy
- Igor Toršenko (nar. 1965), Obrazy
- Jagoda Buić (nar. 1930), objekty z textilu
2000
- Friedl Dicker-Brandeis (1898 - 1944), retrospektiva
- Time-Timeless, 15 umělců k roku 2000 (Ona B., Reto Emch, Eduard Gorochovski, Tone Fink, Alfred Haberpointner, Anna Jermolaewa, Zhu Jinshi, Ivan Kafka, Tania Ristovski, Michel Salsmann, Leo Schatzl, František Skála, Peter Sommerauer, Babis Vekris, Qin Yufen)
- Jiří Kolář (nar. 1914), koláže
- Karel Nepraš (nar. 1932), objekty, kresby

1999
- Andy Warhol (1928 - 1987)
- J.G.Rittenberg (nar. 1948), "terra obscura"
- Eva & Jan Švankmajerovi (nar. 1940 a 1934), retrospektiva
- Wolfgang Böhm (nar. 1946), kresby a obrazy
- Karel Valter (nar. 1909), olejomalby, kresby, grafika
- Exprese a meditace, sbírka Rombold (Ensor, Kubin, Barlach, Beckmann, Bilger, Chagall, Corinth, Feininger, Heckel, Hoelzl, Kirchner, Kokoschka, Kollwitz, Nolde, Rohlfs, Rouault, Schmidt -Rottluff, Albers, Baumeister, Cucchi, Dubuffet, Falken, Grieshaber, Janssen, Knaupp, Kolar, Manessier, Poliakoff, Sekal, Soulages, Tapies, Zadkine, Anzinger, Bohatsch, Brus, Damisch, Friedl, Frohner, Mikl, Fronius, Goeschl, Hauser, Hebenstreit, Hollegha, Hrdlicka, Lassnig, Mairwöger, Mosbacher, Nitsch, Oberhuber, Pichler, Prachensky, Prantl, Rainer, Reiter, Scheibl, Schmalix, Staudacher, Urteil, Walla, Weiler, Wotruba)
- Jan Koblasa (nar. 1932), sochy
1998
- Alfred Hrdlička (nar. 1928), sochy 1950 - 1998
- Alfons Mucha (1860 - 1939), přehled díla a fotografie
- Hans Fronius (1903 - 1988), Cyklus Franz Kafka
- Otto Dix (1861 - 1969), ranná léta
- Druhá ruská avantgarda (Chelkovski, Chujkov, Gorochovski, Grizjuk, Infante, Kabakov, Kosolapov)
- Práce umělců z ateliérů (Bauer, Hermann, Keber, Kronstein, Mangelsdorff, Nelo, Nevidal, Praska, Stockreiter, Strieder, Vierkotten)
1997
- Václav Havel: "Mateřské Divadlo", Scénická dokumentace Vídeňského divadelního kritika Hanse Haidera
- Oskar Kokoschka (1886 - 1980), Vídeň - Praha: olejomalby, akvarely, kresby
- Jiří Kolář (nar. 1914), přehled díla 1960 - 1997
- Josef Pillhofer (nar. 1921), plastiky, kresby
- Rudolf Huber-Wilkoff (nar. 1936), objekty
- Oskar Kokoschka (1886 - 1980), raná grafikam
- Carol Summers (nar. 1925), dřevoryty 1950 - 1995
- Fritz Balthaus (nar. 1952), instalace
- Miloslav Troup (1917 - 1993), olejomalby Paris· Praha
1996
- Klimt - Kokoschka - Schiele, 100 akvarelů a kreseb
- Josef Čapek (1887 - 1945), 60 obrazů, 40 kreseb, scénické návrhy
- H + H Joosovi (nar. 1909 a 1913), Cyklus červená-modrá
- Branko Suhy (nar. 1950), 30 obrazů a kreseb
- Gunter Demnig (nar. 1947), znějící skulptury
1995
- Pablo Picasso (1881 - 1973), 60 vybraných grafik
- Lyonel Feininger (1971 - 1956), akvarely a kresby
- Anton Josef Trčka (1893 - 1940), fotografie
- Arnulf Rainer (nar. 1929), překresby - přemalby
- Karl Schmidt-Rottluff (1884 - 1976), 40 grafik
- Olbram Zoubek (nar. 1926), sochy
1994
- Margita Titlová Ylovsky (nar. 1957), instalace
- Ona B. (nar. 1957), instalace
- Paula Deppe (1886 - 1922), kresby a akvarely
- Erwin Reiter (nar. 1933), velké a malé plastiky
- Käthe Kollwitz (1867 - 1945), kresby a grafiky
- Emil Nolde (1867 - 1956), kresby a akvarely
1993
- Egon Schiele (1890 - 1918), 80 akvarelů a kreseb z americké soukromé sbírky
- Anton Peschka sen. (1885 - 1940) a jun. (1927 - 1994), 30 kreseb a akvarelů
- Gunter Damisch (nar. 1958), monotypy
- Karel Valter (nar. 1909), olejomalby
- Miroslav Páral (nar. 1959), objekty