Salvador Dalí (1904 - 1989), Dobytí iracionálna
výbor z grafické tvorby (1935 - 1979)

Trvání výstavy : 23.11.2002 - 14.9.2003


Warning: Missing argument 4 for ulink(), called in /var/www/localhost/htdocs/hosting/www.schieleartcentrum.cz/www/49-cs.php on line 8 and defined in /var/www/localhost/htdocs/hosting/www.schieleartcentrum.cz/www/msite_func_export.php on line 539
6.12.2002 - Vernisáž výstavy Salvador Dalí, Dobytí iracionálna

Tato rozsáhlá výstava zahrnující na 500 exponátů je v Evropě největším, nejvýznamnějším a nejúplnějším přehledem grafického díla Salvadora Dalího, která představuje i mimořádné vzácnosti:

  • Dalího trojrozměrné grafiky
  • Exponáty ve vitrinách
  • Kompletní soubory děl
  • Dalím psané a ilustrované originální knihy
  • Litografické cykly a dřevořezby
  • Fotokoláže

Seznam vystavovaných cyklů

SALVADOR DALÍ
Goyovy Caprichos od Dalího
Faust (Noc čarodějnic)
Žluté lásky
Božská komedie
Paměti Casanovy
Alenka v říši divů
Carmen
Dekameron
Hledání grálu
Neobyčejné sny Pantagruelovy
Don Quijote
Quevedovy sny
Deset způsobů nesmrtelnosti
Cassandre

SALVADOR DALÍ, ROBERT DESCHARNES
Fotokoláže

K výstavě je vydán tříjazyčný katalog.

Krátká biografie Salvadora Dalího

1904
11. května se narodil Salvador Dalí y Domenech ve Figueras ve Španělsku (Katalánsko) jako druhý syn notáře Salvadora Dalího Cusí a jeho ženy Felipy Domenech Ferrés. První syn této notářské rodiny se jmenovat rovněž Salvador a zemřel ve věku 21 měsíců na tyfus nebo zápal plic. Dalího matka věřila, že Salvador je převtělením svého zemřelého bratra, a dala mu proto stejné jméno, což u něj vedlo již v raném dětství k duševnímu traumatu a krizi identity, která trvala po celý život.

1910
Začal chodit do školy. První kontakty se světovým malířstvím, zejména s dílem od Jeana-Françoise Milleta Anděl, vystaveným ve škole jako umělecký tisk.

1916
Gymnázium. Hodiny kreslení u Juana Nuńeze. Přátelství s rodinou Pitchotových. Obdivování impresionistů.

1921
Smrt matky. (6.2.)

1922
Maturita a přijmutí na Královskou akademii výtvarných umění v Madridu. Počátek přátelství s Luisem Bunuelem a Fredericem Garcia Lorcou.

1923
Dalí je vyloučen z disciplinárních důvodů na jeden rok z akademie.

1924
Čtyřicet dnů vězení ve Figueras a Geroně.

1925
První samostatná výstava (Galerie Dalmau/Barcelona).

1926
Cesta do Paříže a Bruselu. Dalí se setkává s Picassem. Definitivní vyloučení z madridské akademie.

1929
Společně s Buńuelem píše a natáčí film Un chien andalou (Andaluský pes). V létě navštíví mladého Dalího v Cadaques Gala a Paul Eluardovi, manželé Magrittovi, Goemanovi a Luis Bunuel. Dalí se zamiluje do Galy Eluardové, své pozdější manželky, dlouholeté průvodkyně životem a múzy. První výstava v Paříži.

1930
Koupě malého rybářského domku v Port Lligat u Cadaques od rybářské ženy Lydie, která je označována za schizofrenní a svým chování porušujícím tehdejší společenské normy na Dalího velmi zapůsobí. Skandální premiéra filmu „L‘Âge d‘Or“ (Zlatý věk), natočeného společně s Bunuelem, v Paříži.

1934
První cesta do USA. Úspěšná výstava v Galerii Juliena Levyho v New Yorku.

1935
Uveřejnění jeho programového spisu La Conquęte de L´Irrationel (Dobytí iracionálna), vydaného André Bretonem v Paříži a New Yorku.

1936
Dalí přednáší v Londýně oblečen do potápěčského skafandru. Málem se přitom udusí. Druhá cesta do USA. Dalího portrét se objevuje na první straně časopisu Time.

1937
Pobyt v Itálii. Jeho přítel Federico Garcia Lorca je zastřelen ve španělské občanské válce. Dalí si bude vyčítat až do konce života, že nevzal Lorcu s sebou na cesty do Itálie, jak to oba původně plánovali.

1938
Setkání se Sigmundem Freudem v Londýně (19.7.)

1939
Cesta do New Yorku. Ze msty, protože pořadatelé Světové výstavy zakázali vystavit reprodukci Botticelliho Venuše s hlavou nahrazenou hlavou ryby, vydává manifest Vyhlášení nezávislosti fantazie a vyhlášení práv člověka na pomatenost. Návrat do Evropy.

1940 - 1948
Exil v USA (Virginie, Kalifornie, New York). Rozšíření svého pole působnosti o balet, operu, film, módu, dekorace, ilustrace, reklamu atd.

1941
Výstava v Museum of Modern Art v New Yorku a v řadě dalších měst USA.

1942
Autobiografie The Secret Life Of Salvador Dalí (Tajný život Salvadora Dalího).

1944
Návrhy kulis k Hitchcockovu filmu Spellbound (česky pod názvem Rozdvojená duše).

1949
Audience u papeže Pia XII. v Římě.

1955
V zoo ve Vincennes inscenuje Dalí setkání nosorožce s reprodukcí Vermeerovy Krajkářky.

1957
Vznik prvních litografií z cyklu Pages Choisies de Don Quichotte de la Manche za použití avantgrardních, inovačních technik, mimo jiné Dalím vynalezenému buletismu.

1958
Církevní svatba s Galou v pyrenejské vesničce Montrejic po smrti Paula Eluarda.

1960
Uveřejnění 100 dřevorytů k Dantově Božské komedii v edici Josepha Foretema Les Heures Claires.

1969
Dalí kupuje Gale zámek Púbol blízko Gerony (Katalánsko).

1974
Otevření Teatro Museo Dalí ve Figueras.

1978
Přijetí do Académie des Beaux-Arts v Paříži.

1980
U Dalího se objevuje stále více a více symptomů Parkinsonovy nemoci, zřejmě v důsledku dlouholetého užívání antidepresiv a neuroleptik.

1982
10. června v Port Lligat umírá jeho nade vše milovaná múza a manželka Gala. Dalí a jeho řidič tajně převážejí mrtvé tělo na zámek Púbol, protože si oba přáli být pohřbeni právě tady. Musí tedy předstírat, že Gala zemřela na zámku, ve kterém je již ve sklepě vybudována hrobka. Španělský král Juan Carlos povyšuje Dalího do šlechtického stavu a uděluje mu titul markýz z Púbolu.

1989
23. ledna Salvador Dalí umírá ve Figueras ve svém Teatro Museo Dalí, v jehož postranním traktu strávil poslední roky života v péči zdravotní sestry a svého dlouholetého přítele fotografa Roberta Descharnese. Svoji pozůstalost odkázal Španělskému království a Katalánsku. Je pochován v hrobce ve svém muzeu a ne na zámku Púbol, neboť si to tak později přál.